Kofeiin tees: tõde või väljamõeldis?

Kofeiin tees: tõde või väljamõeldis?

Mis on kofeiin?

Kofeiin on alkaloid, taimedes leiduv “virgutav” aine, millel on kristallide kuju ja mõru maitse. Taimed sünteesivad seda ainet, et kaitsta oma lehti ja varsi putukate eest. Kofeiin toimib närvisüsteemi ergutajana. Seetõttu tunnete pärast kohvi joomist palju jõudu ja soovi tegutseda.

Kas tees on kofeiini?

Tee kofeiinisisaldus sõltub paljudest tingimustest:

  • Töötlemise viisist. Suurim kofeiini kontsentratsioon on kõige vähem töödeldud tees. Näiteks rohelises neerutees, mille töötlemine on keskendunud ainult kuivatamisele.
  • Piirkonnast ja kohast, kus teed kasvatati. Näiteks kui tee kasvas madalal alal, kus maa on ammendunud, on selles vähem kofeiini. Ideaalses, ökoloogiliselt puhtas kohas,kus kasvab mäestikutee, ning saaki korjatakse mitte rohkem kui kaks korda aastas, on toitaineid, sealhulgas kofeiini, rohkem.
  • Isegi sellest, kuidas olete harjunud teed keetma, sõltub teekruusi kofeiinisisaldus. Kui soovite keset tööpäeva saada energiat, siis keetke Curtis Earl Grey musta teed tavapärasest veidi kauem, umbes 6-7 minutit.
  • Nooremad rohelised ja valged teed, samuti kvaliteetsest toorainest valmistatud pu-erh annavad suurema kosutava efekti.

Võime öelda, et iga tass teed on individuaalne: kummalgi on ainulaadne koostis ja kofeiini sisaldus. Ja samamoodi on igal teeliigil erinev mõju meie kehale ja meeleolule.

Kus on rohkem kofeiini: kohvis või tees?

200 ml-s rohelises tees sisaldab 25 kuni 50 mg kofeiini ja tassis sama mahuga musta teed – kuni 60 mg. Samas 200 ml kohvi võib sisaldada kuni 160 mg kofeiin. Erinevus on hiiglaslik ja te ei pea muretsema, et tee on sõltuvust tekitav.

Tee sisaldab 2–5% kofeiini teelehtede kogu kuivmassist, kohv aga 0,65–2,7%. Kuid ühe portsjoni kohvi ettevalmistamiseks vajame joogi tegemiseks rohkem jahvatatud teri kui teelehti. Seetõttu satub kohvist vereringesse suur annus kofeiini. Tuleb märkida, et kohvis on kofeiin puhtal kujul, mis tagab keha viivitamatu reageerimise patogeenile.

Kuidas toimib kofeiin tees?

Kui meie keha saab kofeiini, hakkab see tootma adrenaliini. Seetõttu oleme pärast teed veidi ärritunud. Samuti vabanevad hormoonid testosteroon ja dopamiin, mis annab meile hea tuju ja rahulolutunde. Ja väsimuse blokeerimise eest vastutab adenosiin.

Tee on väga rikkaliku biokeemiaga. Selle koostises olev teiin moodustub kofeiini ja tanniini lagunemise tagajärjel, seega on tee kehale palju õrnema toimega ja seda saab juua iga päev. Samuti aeglustab tanniin kofeiini imendumist, mis tähendab, et tunnete end jõuliselt kaua pärast joogi joomist.

Kofeiin vabastab meid väsimusest ja annab meile “uue jõupuhangu”: see stimuleerib kesknärvi ja kardiovaskulaarsüsteemi. Samal ajal võib tee anda meile vastupidise efekti – lõõgastust. See on võimalik tänu rohelise tee L-teaniini sisaldusele. Seetõttu sobib tee ideaalselt tasakaalustatud toitumisse, samas kui kohv toimib ainult ergutajana.

Kuidas laadida energiat terveks päevaks?

Kui ärkate halvas tujus, on tõestatud üleminek positiivsele lainele viis. Meie valik on Curtis tee ja mõni minut olla omaette.

Kiireks tuju tõstmiseks keeda Curtis Earl Grey Passion Ceylon musta teed. Mitte ainult kofeiin ei tõsta teid voodist välja, vaid ka mahlaste tsitruseliste aroom! Teine võimalus on tass õrna mango rohelist teed ananassitükkide ja troopilise mango aroomiga.

See aeg on just teie jaoks: jooge teed koos oma lemmikmaiusega, kujutage ette, milline peaks olema teie ideaalne päev. Ja tehke täna just seda mida soovite! Imeliste sündmuste eelnauding laadib teid energiaga veelgi ja kõik mäetipud alluvad sulle.